Bugun...


KONUK; PANAGRO’YU KURDUK, KONYA OLARAK BÜYÜKBAŞ SAYISINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDUK
Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde Hayıroğlu, Ovakavağı ve Yarma’da üreticilerle bir araya gelen Başkan Recep Konuk, Konya Şeker’in değişmez amacının tarladaki üretimi büyütmek olduğunu belirterek “biz üretim artmadan kalkınmanın olmayacağını çok iyi biliyoruz ve daha çok üretmek ve daha çok ürettirmek için yatırım yaptık, yapıyoruz” dedi.

KONUK; PANAGRO’YU KURDUK, KONYA OLARAK BÜYÜKBAŞ SAYISINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDUK
+ -

“100’E YAKIN ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ”
Başkan Recep Konuk, 16 Eylül Cumartesi günü yapılacak Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Seçimli Olağan Genel Kurulu öncesi Konya’nın dört bir tarafında çiftçilerle buluşmaya devam ediyor. Başkan Konuk bu çerçevede dün de Karatay ilçesine bağlı Hayıroğlu, Ovakavağı ve Yarma’da çiftçilerle bir araya geldi.
Çiftçilerin yoğun ilgilisiyle karşılanan AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a üreticilerin sevgi gösterileri dikkat çekti. Başkan Recep Konuk, konvoylarla karşılandı.
Gittiği her bölgede halkla kucaklaşan, çiftçilerin dertlerini dinleyen, Genel Kurul çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Recep Konuk, Hayıroğlu, Ovakavağı ve Yarma’da çiftçilere seslendi.
“Konya Ovasının cefakâr çiftçisi emeğinin karşılığını alsın, üretsin, ürettiği para etsin, toprağına sahip çıksın, köyünü, yerleşim yerini bırakıp gitmesin, ülke ekonomisine katkı yapsın diye gecemizi gündüzümüze katarak çalıştık. 45 Tesis yaptık, 100’e yakın ülkeye ihracat yaptığımız Torku markasını oluşturduk ve ülkemizin en büyük 5 gıda firmasından birisi haline geldik” diyen Başkan Konuk, “çiftçinin derdi bizim derdimizdir. Biz üretim olmadan kalkınmanın olmayacağını çok iyi biliyoruz ve daha çok üretmek, daha çok ürettirmek için yatırım yapıyoruz. Yaptığımız yatırımlarla Konya Ovasında artık mısır, ayçiçeği, patates de para ediyor. Biz, bu zengin toprakların fukara bekçileri olmayacağız, diyerek çıktık yola. Besilerimiz değerli, ürettiklerimiz değerli, elmamız, üzümümüz değerli. Biz işte bunun için çalıştık, mücadele ettik. Bizim fabrikalarımızda işlediğimiz ürünlerin fiyatı Türkiye ortalamasının her ürün grubunda üstünde, biz çiftçimizi, çiftçimizin ürününü, üretimini koruyoruz” şeklinde konuştu.
“SÜT, KANALLARA DÖKÜLÜYORDU”
“Attığımız her adımı üreticimiz, çiftçimiz daha çok kazansın diye atarız” diyen Başkan Recep Konuk, “lafla peynir gemisi yürümez, çalışacaksın, bir taraftan fabrika kuracaksın, diğer taraftan bu fabrikaların ürettiklerini satacağın pazarlar oluşturacaksın. Devasa bir sistemi yöneteceksin, bunu akıl terleterek, gecemizi gündüzümüze katarak başarabiliriz. Biz bu tesisleri süs olsun, bir fabrikamız daha olsun diye yapmadık. Bu fabrikalar çiftçinin ürettiği yere düşmesin, çiftçinin ürünü tarlada kalmasın, çiftçinin ürettiği elinde kalmasın, çiftçinin ürettiğine talep artsın, çiftçinin ürünü değerini bulsun, çiftçi alın terinin karşılığını alsın diye yaptık. Dün çiftçimiz sütünü para etmiyor diye kanala döküyordu. Besi para etmiyordu, çiftçinin malını alan parayı ödemiyor, ödeyen, derde derman olacak şekilde ödemiyordu. İnsanlarımızı hayvancılıktan uzaklaştırmışlardı. Ama şimdi Konya Şeker var, Torku var, Panagro var, garanti alıcı var. Bakın rakamlar açıklandı, Konya’da büyük baş hayvan sayısı 800 bini geçmiş. Türkiye’de 14 milyon hayvan varlığı var ve bunun 805 bini Konya’da. Konya büyükbaş hayvan sayısında birinci sıraya oturmuş. Dün niye olmuyordu bu? Panagro kuruldu, vatandaş kendisini emniyette hissetti, biz olduğumuz için mal piyasada değer buldu. Alıcılar kendini buna göre ayarlamak zorunda kaldı. Kim kazandı, üretici kazandı, çiftçi kazandı” şeklinde konuştu.
HABER MERKEZİ
Bu haber 321 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI